Nakon masovnih pucnjava u maju 2023. godine, formirali smo Krizni tim i inicirali projekat podrške korisnicima koji su bili najizloženiji traumatskim događajima. Kako je EMDR jedan od dva pristupa, preporučen od strane Svetske zdravstvene organizacije za rad sa traumom, a i na inicijativu samih korisnika, formiran je Krizni tim Asocijacije EMDR Srbija. U saradnji sa EMDR ekspertkinjama iz inostranstva (EMDR Italija, UK i Bosna i Hercegovina), održana je serija konsultativnih sastanaka i dodatnih treninga za posebno izabrane EMDR terapeute iz Srbije. Ovaj tim trenutno radi na projektu direktne podrške korisnicima, a ostaće dostupan za brzo reagovanje u svim budućim kriznim situacijama kada bude potrebna podrška usmerena na traumu (prirodne katastrofe ili one izazvane ljudskim delovanjem).
Pored podrške direktno pogođenima, tim je dostupan i za rad sa zaposlenima u hitnim službama, policiji i svima koji su zbog prirode posla izloženiji traumatskim situacijama, kao i za konsultativan rad u vezi sa radom sa traumom i organizacijom psihološke podrške u zajednici, u kriznim situacijama. Asocijacija EMDR Srbija je inicirala i projekat "Psihosocijalne podrške usmerene na prevenciju PTSP-a" koji se radi sa direktno pogođenim korisnicima u Beogradu, Malom Orašju i Duboni. Projekat su podržali Rekonstrukcija ženski fond i Vlada Republike Srbije. Na projektu su angažovani tim za odrasle, tim za decu i adolescente, kao i terenski tim. Način rada se prilagođava specifičnim potrebama klijenata i uključuje rad sa pojedincima i grupama.
U našem pristupu, poseban je naglasak na poverljivosti, trauma-informisanoj praksi i fleksibilnosti u organizaciji podrške, prilagođene potrebama klijenata i zajednica. Svi klijenti imaju mogućnost izbora terapeuta sa kojima rade. Ukoliko želite da saznate više o mogućnostima uključivanja u EMDR terapijski rad kroz ovaj projekat, možete da nas kontaktirate putem mejl adrese info@emdr-se-europe.org
Misija:
- Misija našeg kriznog tima je da pruži psihološku podršku i pomoć preživelima i široj zajednici nakon kriznih događaja. Cilj je omogućiti emocionalno zdravlje, oporavak i rezilienciju kod direktno i indirektno pogođenih osoba, stvarajući sigurno i podržavajuće okruženje.
Ciljevi:
- Pružiti hitnu psihološku podršku: Cilj je obezbediti brzu i pravovremenu intervenciju prilikom kriznih događaja kako bi se smanjile negativne emocionalne posledice i prevencija PTSP-a i komplikovanog tugovanja. Ovo uključuje pružanje podrške, procenu potreba, identifikaciju rizika i pružanje odgovarajućih intervencija.
- Edukacija osoblja i zajednice: Cilj je pružiti obuku i edukaciju osoblju škole i zajednici o važnosti mentalnog zdravlja, prepoznavanju znakova traume i pružanju odgovarajuće podrške.
- Sprovesti istraživanja i evaluacije: Cilj je sprovesti istraživanja i kontinuirano evaluirati efikasnost programa podrške kako bi se utvrdili njihovi rezultati i identifikovala područja za unapređenje.
- Uspostaviti saradnju sa drugim relevantnim organizacijama i institucijama kako bi se obezbedio sveobuhvatan i trauma-informisan pristup podršci u radu sa traumom, kao i smanjenje stigme povezane sa traumom.
- Kontinuirano praćenje i unapređivanje rada kriznog tima i programa podrške na osnovu povratnih informacija i saznanja iz prakse.
Usluge Kriznog tima:
- Hitna intervencija: Tim pruža hitnu podršku pojedincima, na terenu, grupama ili zajednicama koje su nedavno doživele traumatičan događaj.
- Procena i evaluacija: Tim sprovodi procenu trenutne situacije kako bi se identifikovala prioritetna područja/grupe/osobe za intervenciju i isplanirali dalji koraci i dinamika rada.
- EMDR terapija:Sertifikovani terapeuti u timu pružaju EMDR terapiju sa ciljem obrade traumatskih iskustava, smanjenja simptoma i obnavljanja emocionalnog blagostanja.
- Edukacija i trening/ konsultativan rad:Tim organizuje radionice, seminare ili treninge kako bi informisao druge profesionalce i širu zajednicu o traumi, EMDR terapiji i strategijama suočavanja sa stresom. Ovo može poboljšati svest i znanje o traumi te pružiti alate za podršku u kriznim situacijama.
- Koordinacija s drugim organizacijama: Tim uspostavlja saradnju s drugim organizacijama, uključujući zdravstvene ustanove, vladine agencije, nevladine organizacije i lokalne zajednice. Ovo omogućava koordinaciju resursa, razmenu informacija i zajednički rad na pružanju podrške pogođenim osobama.
- Savetovanje i podrška članovima asocijacije:Tim organizuje savetovanje i podršku članovima asocijacije koji su uključeni u intervenciju u kriznim situacijama. Ovo uključuje pružanje smernica, superviziju, debriefinge nakon intervencije i osiguravanje emocionalne podrške članovima tima.